Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest co roku 10 października. Wydarzenie ma na celu podnoszenie świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz promowania działań wspierających osoby z zaburzeniami psychicznymi. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Zdrowie psychiczne w pracy”.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego był ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego z inicjatywy Richarda Huntera – sekretarza generalnego organizacji. Zdrowie psychiczne jest definiowane jako dobrostan, który obejmuje emocjonalne, psychologiczne i społeczne dobre samopoczucie. Zaburzenie, któregoś z powyższych elementów może prowadzić do niepożądanych efektów zdrowotnych. Zaburzenia zdrowia psychicznego są na świecie narastającym problemem. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja oraz zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, to najczęściej występujące zaburzenia psychiczne na świecie.
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego WHO podkreśla istotny związek między zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działanie w celu zapewnienia, że praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chroni i wspiera zdrowie psychiczne w pracy. Działania, mające na celu rozwiązanie problemu zdrowia psychicznego w pracy, powinny być podejmowane przy znaczącym zaangażowaniu pracowników i ich przedstawicieli oraz osób, które mają doświadczenie w zakresie problemów ze zdrowiem psychicznym.
Od 1 lipca 2024 Szpital Zdroje realizuje pilotażowy program Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP).
Centrum Zdrowia Psychicznego to miejsce, w którym osoby powyżej 18 roku życia będące w kryzysie psychicznym mogą otrzymać natychmiastowe bezpłatne wsparcie przez całą dobę.
Osoby zainteresowane uzykaniem wsparcia psychiatry nie muszą posiadać skierowania.
Centrum Zdrowia Psychicznego udziela świadczeń w dwóch lokalizacjach: przy ul. Mącznej 4 i ul. Św. Wojciecha 7, e-mail: czp(at)szpital-zdroje.pl
Punkty Zgłoszeniowo - Koordynacyjne czynne są:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 18:00 z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
• Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny 1 mieści się przy ul. św. Wojciecha 7, Wejście G, I Piętro, gab. 117 kontakt pod nr tel.: 91 880 6057, e-mail: pzk(at)szpital-zdroje.pl
• Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny 2 mieści się przy ul. św. Wojciecha 7, Wejście G, I Piętro, gab. 110 kontakt pod nr tel.: 91 880 6044, e-mail: pzk(at)szpital-zdroje.pl
Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny (PZK) jest miejscem zgłaszania się pacjenta w celu uzyskania pomocy z zakresu opieki psychiatrycznej.
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zapraszamy Państwa do SPSZOZ "Zdroje" ul. Mączna 4 - Pawilon 20 /parter/ na wystawę prac pacjentów naszych oddziałów psychiatrycznych.
Wystawa będzie dostępna w dniach 09-18.10.2024.