PROŚBA O WSPARCIE

22.04.2021
PROŚBA O WSPARCIE

Nasi specjaliści od lat wdrażają nowe formy leczenia i terapii, które mogą pomóc pacjentom z chorobami psychicznymi. Niestety, pandemia i związane z nią obostrzenia uniemożliwiają realizację wielu projektów integrujących i aktywizujących tę społeczność. A z miesiąca na miesiąc potrzebujących pomocy i wsparcia psychicznego przybywa. Stąd pomysł wyjścia z terapią na zewnątrz, do pierwszego takiego w regionie szpitalnego ogrodu terapeutycznego, który właśnie powstaje w naszym szpitalu.
   W ubiegłym roku, dzięki środkom z budżetu województwa zachodniopomorskiego, zagospodarowano przestrzeń przy jednym z pawilonów szpitalnych. Wyrównano teren, wyznaczono wyspy pod nasadzenia i ścieżki, a także ustawiono ławki i altanę ogrodową przeznaczoną do prowadzenia spotkań terapeutycznych w ramach hortiterapii. To forma terapii wykorzystująca ogrody w pracy z pacjentami. Od lat jest znana i z powodzeniem stosowana na zachodzie. Mogą z niej korzystać osoby z różnych grup wiekowych, z różnymi zaburzeniami i deficytami, głównie psychicznymi. Hortiterapia jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych form leczenia i terapii pacjentów. Uczy działać w grupie, wzmacnia tak ważne u osób z zaburzeniami psychicznymi poczucie własnej wartości, przydatności i misji do spełnienia. Poprawia nastrój, zmniejsza napięcie i lęk, stymuluje zmysły, odwraca uwagę od bólu, inspiruje i fascynuje. Hortiterapia to nie tylko aktywna praca przy nasadzeniach i pielęgnacji ogrodu. Pełni istotną rolę także dla pacjentów, którzy niechętnie opuszczają ściany oddziału. Ogród, który widzą ze swych okien, ma ich zachęcać do wyjścia na zewnątrz, do zaangażowania się we wspólne działanie. Praca w takim ogrodzie terapeutycznym wpływa na poprawę kondycji fizycznej pacjentów, pozwala im ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową, zdolności motoryczne oraz poznawcze.
   W szpitalu przygotowano już wiele, nadal jednak brakuje najważniejszego elementu hortiterapii - nasadzeń. Niestety, szpital nie może zakupić roślin ze środków własnych. Dlatego w imieniu naszych pacjentów oraz zespołu pracowników zwracamy się do Was z ogromną prośbą o wsparcie tej inicjatywy. Potrzebne są zarówno rośliny do tworzenia kompozycji w doniczkach, trawy ozdobne, jak również rośliny jedno i wieloletnie na rabaty sensoryczne. Przekazanie nawet pojedynczych sadzonek będzie nieocenionym wsparciem w stworzeniu pacjentom przyjaznej przestrzeni do terapii. Wielu z nich przebywa na oddziałach miesiącami, a nawet latami. Od ponad roku nie mogą spotykać się z bliskimi. Możliwość leczenia, ale i relaksu w otulinie pięknie zagospodarowanej zieleni, da im tak cenne chwile wytchnienia i zapomnienia o szpitalnej rzeczywistości.

Osoby zainteresowane pomocą prosimy o kontakt mailowy: rzecznik@zoz-zdroje.pl; telefoniczny: 502911335 lub 880016688 lub poprzez messengera szpitala „Zdroje”.

Centrala tel. 91 880 6250
fax 91 880 6203