Akcja oddawania krwi – Krwi miarka dla dr. Marka

01.12.2020
Akcja oddawania krwi – Krwi miarka dla dr. Marka

Szanowni Państwo,
pilnie potrzebna pomoc dla lekarza anestezjologa z SPSK2. Każdy może pomóc na dwa sposoby - oddając krew oraz rejestrując się do bazy dawców szpiku DKMS. Bardzo na Was liczymy!!!

Doktor Marek Zienkiewicz od ponad 10 lat pracuje w szpitalu na Pomorzanach. Jest lekarzem anestezjologiem. Jak podkreślają jego współpracownicy - to doskonały specjalista oddany swej pracy, a jednocześnie wspaniały kolega – życzliwy, lojalny i bardzo zżyty z zespołem. Jeszcze dziesięć dni temu dyżurował na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej przy najciężej chorujących pacjentach z COVID-19. Jednocześnie dr Zienkiewicz to czynny sportowiec - narciarz, pływak ze świetnymi wynikami. Jednak nagle strasznie zaczął się męczyć podczas pracy przy pacjentach. Podejrzewano zakażenie koronawirusem, ale kolejne testy je wykluczały, a Doktor dosłownie słabł w oczach. Przeprowadzone finalnie kompleksowe badania dały niestety jednoznaczną diagnozę - ostra białaczka limfoblastyczna. Obecnie dr Marek hospitalizowany jest na oddziale hematologicznym, gdzie przetaczane są mu płytki krwi. Doktor ma krew ARh+, a w RCKIK w Szczecinie nie ma zapasów tej grupy, stąd apel do osób, które mogą podzielić się tym bezcennym darem, o oddawanie w dowolnej stacji krwiodawstwa w Polsce krwi z adnotacją „Krew dla Marka Zienkiewicza, Szczecin”. Wspierając akcję pozyskiwania krwi szpital, w którym Doktor pracuje - SPSK2 - organizuje 2 grudnia akcję „Krwi miarka dla dr. Marka”. Od godziny 9.00 do godziny 13.00 w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie ustawionym przy Sali Kopernikańskiej szpitala przy al. Powstańców Wielkopolskich 72 będzie można oddawać krew dla dr. Zienkiewicza, a także dla wielu innych potrzebujących tego bezcennego daru. Jak informuje na swych stronach RCKIK w Szczecinie - obecnie potrzebne są niemal wszystkie grupy krwi! Gorąco zachęcamy do dołączenia do akcji!

Niezależnie od przetoczeń krwi, które w połączeniu z innymi formami terapii jedynie opóźniają rozwój choroby, dr Marek potrzebuje przeszczepu szpiku od zgodnego dawcy. „Nasz świat w jednym dniu wywrócił się do góry nogami. Marek jest bardzo słaby, ma obniżoną odporność, a dodatkowo w czasie pandemii odwiedzanie go w szpitalu jest niemożliwe – mówi pani Marleta, żona lekarza - Ale walczymy i organizujemy pomoc gdzie tylko się da. Dlatego gorąco apelujemy o oddawanie krwi i zgłaszanie się do rejestru dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS. Marek całe życie koncentrował się na pomaganiu innym. Wybrał jedną z trudniejszych specjalizacji. Uczy także studentów medycyny. Teraz w czasie pandemii ruszył na ten pierwszy front i ratował pacjentów zarażonych koronawirusem. Nigdy nie miałam najmniejszych wątpliwości, że nikt tak jak on nadaje się do tej pracy – skupiony, przestrzegający wszystkich procedur, odpowiedzialny. Teraz on potrzebuje pomocy. Każdy nowy dawca w rejestrze to dla niego szansa na przeszczep. Prosimy o pomoc!”.

Jak można zostać potencjalnym dawcą szpiku? To bardzo proste i naprawdę nie wymaga wiele zachodu! Cała procedura wpisania do rejestru dawców zajmuje zaledwie kilka minut. Jest całkowicie bezbolesna - wymaga jedynie pobrania wymazów z policzków, których dokonuje się samodzielnie. Należy też wypełnić formularz rejestracyjny. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba między 18. a 55. rokiem życia, która waży nie mniej niż 50 kg i nie jest obciążona istotną otyłością. Co zrobić, by zostać wpisanym do rejestru potencjalnych dawców?
• należy wejść na stronę DKMS, wypełnić ankietę i bezpłatnie zamówić pakiet rejestracyjny: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca#step2
• po otrzymaniu przesyłki pobrać wymaz zgodnie z przesłanymi wskazówkami (to bezbolesne, wymaz pobiera się z wewnętrznej strony policzka)
• bezpłatnie wysłać próbkę wraz z wypełnionym formularzem do DKMS.

I tyle. To wszystko! Kilka minut niezbędnych do przeprowadzenia procedury może się okazać bezcennymi, na wagę ludzkiego życia. W Polsce obecnie liczba wpisanych do rejestru osób przekroczyła 1,7 mln. To jednak wciąż za mało. Nadal co piąty pacjent nie ma swojego „bliźniaka genetycznego” i nie może podjąć odpowiedniego leczenia. Ale każdy z nas może to zmienić! Dla osób z nowotworami krwi szanse na znalezienie dawcy i pokonanie choroby wzrastają wraz z każdą kolejną osobą dopisaną do bazy. Dołączcie do nich! Może to waśnie WY jesteście bliźniakiem dr. Marka i uratujecie mu życie. DZIAŁAMY!!!

« powrót

Proszę wybrać budynek, najeżdzając kursorem na mapie

adresy

Szpital
ul. Mączna 4, 70-780 Szczecin
Centrala tel. 91 880 6250
tel. 91 880 6200
fax 91 880 6203
Poradnie przy ul. Św. Wojciecha
ul. Św. Wojciecha 7, 70-410 Szczecin
tel. 91 880 6086
Rejestracja tel. 91 880 6008
Opieka psychiatryczna i Leczenie Uzależnień
ul. Św. Wojciecha 7, 70-410 Szczecin
Rejestracja tel. 91 880 6092, 91 880 6113
Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
ul. Św. Wojciecha 7, 70-410 Szczecin
Rejestracja tel. 91 880 6032
Szpital Zdroje Szpital Zdroje

Samodzielny Publiczny Specjalistyczny
Zakład Opieki Zdrowotnej “ZDROJE”

ul. Mączna 4
70-780 Szczecin

tel. 91 88 06 250 tel. 91 88 06 200
Strona używa cookies Dowiedź się więcej